بهداشت محیط ( Environmental Health )


بهداشت محيط( طبق تعريف سازمان بهداشت جهاني("
WHO ") عبارتست از كنترل عواملي از محيط كه به نحوي بر سلامت جسمي، روحي و رواني انسانها تاثير دارد.

به طور كلي محيط به مجموعه اي از عوامل و شرايط خارجي و تاثيرات وارده ناشي از آنها بر زندگي موجودات زنده اطلاق مي گردد، طبق اين تعريف محيط شامل هوا،آب، خاك و روابط بين آنها و كليه موجودات زنده مي باشد. بر اين اساس هدف بهداشت محيط كنترل كليه عواملي است كه بالقوه و بالفعل مي تواند تاثيرات سوئي بر بقا و سلامتي انسان داشته باشد. بهداشت محيط به طور مؤكد" سلامتي انسان"  و بهداشت مردم را به عنوان هدف اصلي پيگيري مي كند و كيفيت محيط و حفظ سلامتي اكو سيستم ها را به طور غير مستقيم مورد توجه قرار مي دهد.

فعاليت هاي بهداشت محيط بسيار گسترده و متنوع بوده و برنامه هاي مختلفي اعم از عمليات مهندسي، فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي، اقدامات اصلاحي، كارهاي ستادي و مديريتي و غيره را شامل مي گردد.اقدامات اساسي بهداشت محيط را مي توان در قالب چالش هاي عمومي و اختصاصي آن طبقه بندي كرد:

 چالش هاي عمومي بهداشت محيط شامل : علوم عمومي، ارتباطات و آموزش، برنامه ريزي و مديريت، مهارت هاي فني عمومي، مهارت هاي ستادي و نظارتي و نگرش حرفه اي مي باشد.

چالش هاي تخصصي بهداشت محيط را مي توان به مسائل مربوط به: هوا، ، مواد غذايي، سرو صدا( آلودگي صوتي)،حشرات و جوندگان،پرتوها، محيط هاي بسته، مواد شيميايي در محيط، جمعيت و مسكن،آب و فاضلاب، مواد زائد جامد، مواد زائد خطرناك ،بهداشت مسكن و آسيب هاي زيست محيطي، بررسی و تعیین مکانسیم های بیماری های منتقله توسط محیط و نحوه پیشگیری و کنترل آنها   کنترل عوامل مخاطره آمیز محیط کار منتسب نمود.

هدف نهایی مهندسی بهداشت محیط : دستيابي به محيطي سالم و عاري از انواع آلودگي ها ، جهت برخورداري كامل انسان از سلامت جسمي ، روحي و رواني می باشد و  دستاورد رعایت بهداشت محیط در بیمارستان

- تامین رفاه جسمی                 

- تامین رفاه روانی                    

  -کنترل کانون تمرکز عفونت بیمارستانیشناخت، دسته بندی و تعیید اولویت ها و نیازمندی های بهداشت محیطی بیمارستان:

 •   مدیریت پسماندهای پزشکی     
 •   بهداشت ساختمان بیمارستان
 •   بهداشت محیط بخش ها
 •   بهداشت آب آشامیدنی
 •  کنترل حشرات و جوندگان
 •   بهداشت محیط آشپزخانه و بهداشت مواد غذایی
 •   کنترل آلودگی هوا
 •  مدیریت فاضلابهای بیمارستانی
 •    بهداشت پرتوها
 •   بهداشت محیط رختشویخانه
 •    کنترل صدابهداشت محیط بیمارستان زرین دشت:

 

آب بیمارستان :

آب بخشهای مختلف بیمارستان امام موسی کاظم (ع) زرین دشت به وسیله یک لوله 2 اینچ از سیستم لوله کشی آب شهرستان تامین و در مخزنی به حجم 210000 مترمربع ذخیره و توسط 3 پمپ 3.5 کیلو وات که به صورت نوبتی روشن می گردد از طریق 2 لوله اصلی 4 اینچ به موتور خانه فرستاده می شود  و سپس  به بخشهای مختلف بیمارستان توزیع می گردد.

آب آشامیدنی بخشهای این بیمارستان از طریق تصفیه خانه های شهری این شهرستان تامین می گردد.

آزمایشات میکروبی آب بیمارستان و دیالیز توسط کارشناس بهداشت محیط بیمارستان به صورت ماهیانه انجام وثبت می گردد و آزمایشات شیمیایی هرشش ماه یکبارنمونه آب گرفته میشود و توسط مرکز بهداشت شهرستان به مرکز استان فرستاده می شود.

 

فاضلاب بیمارستان :

فاضلاب بخشهای مختلف بیمارستان از طریق سیستم لوله کشی فاضلاب مجهز به شترگلو ، هواکش و دریچه بازدید به منهول های مختص خود وارد شده و این منهول ها به فاصله 5 متر از هم واقع هستند وبعد از پیوستن به هم به سپتیک بیمارستان وارد شده و بعد از مرحله اشغال گیری و چربی گیری به حوضچه های هوادهی وارد شده وبوسیله پمپ های هواده تحت عمل هوادهی قرار گرفته و در پایان عمل کلرزنی بر روی فاضلاب انجام گرفته و سپس این فاضلاب به یک منبع ساخته شده در بیمارستان انتقال داده میشود.از این آب جهت آبیاری قطره ایی فضای سبز اطراف بیمارستان استفاده می نماید.

 

سیستم تهویه بخشهای بیمارستان :

تهویه کلیه بخشهای بیمارستان از طریق اگزفن ها صورت می گیرد که با توجه به مساحت بخش و مسائل ایمنی تعداد اگزوزفن های هر بخش متعدد می باشد.

تهویه ی هوای بخش اطفال ، داخلی ،رادیولوژی، اتفاقات هر کدام توسط دواگزوزفن

تهویه ی هوای زایشگاه ، آزمایشگاه ، رختشویخانه ،اتاق عمل ،آشپزخانه هر کدام توسط 5 اگزوزفن انجام می گیرد.

 

جایگاه نگهداری موقت پسماندهای بیمارستان :

بیمارستان امام موسی کاظم (ع) زرین دشت دارای جایگاه نگهداری موقت پسماند می باشد این بیمارستان به منظور جلوگیر از پخش الودگی در سطح شهر و با پیگیری زیاد واحد بهداشت محیط بیمارستان توانسته است دستگاه امحا زباله به روش بهداشتی تهیه کند و در سال 1390 از شرکت کاسپین البرز یک دستگاه بی خطر ساز پسماند خریداری گردید ولی نصب و شروع به کار این دستگاه در سال 1394 انجام شده است و از تاریخ نصب به بعد تمامی زباله های عفونی امحا گردیده و سپس به جایگاه دفن انتقال داده میشود.

مدت انباشت پسماندها در اتاق نگهداری موقت بایستی از 48 ساعت در تابستان و 72 ساعت در زمستان بیشتر نباشد.

پسماندهای عفونی بیمارستان توسط دستگاه بی خطر ساز بی خطر می گردد و سپس توسط خدمات  شهرداری همراه با پسماندهای عادی به محل دفن انتقال داده می شود.

جایگاه نگهداری موقت پسماند از نظر بهداشتی شرایط لازم رادارا میباشد.

لازم به ذکر است که سیاست عدم  بازیافت پسماندهای پزشکی در این بیمارستان انجام میپذیرد.

 

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1395-10-25 12:13        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ