مسئول: زینب راستگو

عنوان سمت: مسئول کنترل عفونت بیمارستان امام موسی کاظم (ع) زرین دشت

مدرک تحصیلی: کارشناس پرستاری

سابقه خدمت: 9 سال

ایمیل: zrastgoo1362@gmail.com

شماره داخلی: 264 - 285

مصرف منطقی آنتی بیوتیک ها

 

یکی از خطرات تهدید کننده بشر در قرن حاضر مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها می باشد که تا سال 2050 مرگ میر ناشی از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها به 300 ملیون نفر خواهد رسید.

امروزه متجاوز از 100 نوع آنتی بیوتیک وجود دارد که پزشکان برای درمان ناراحتی های کوچک تا عفونت های تهدید کننده حیات از آنها استفاده می کنند و استفاده خودسرانه و بی رویه از آنتی بیوتیک ها بسیار خطرناک می باشد .

 

آنتی بیوتیک چیست ؟

اکثر اوقات سیستم ایمنی هر گونه میکروب که وارد بدن می شود را ازبین می برد، اما در برخی موارد سیستم ایمنی به کمک نیاز دارد. آنتی بیوتیک ها داروهای خاصی هستند که توسط پزشکان برای از بین بردن باکتریهای بیماری زا به کار می برند. بعضی از آنتی بیوتیک ها جلوی رشد میکروب را می گیرند و تولید میکروب را متوقف می کنند و بعضی دیگر از آنتی بیوتیک ها میکروب را می کشند، آنتی بیوتیک ها می توانند بیماریهای عفونی که توسط باکتریهای بیماری زا ایجاد شده اند را درمان نمایند؛ اما به ویروس ها آسیبی نمی رسانند؛ بنابراین آنتی بیوتیک ها بیماریهایی مثل آنفولانزا که توسط ویروس ها ایجاد شده اند را نمی توانند درمان کنند.

 

قبل از مصرف آنتی بیوتیکها

 

1.آیا عامل بیماری عفونت است

بسیاری از بیماریها علائم شبیه به هم دارند ممکن است یک آنژین باکتریایی را به علت اینکه علائمی مانند سرماخوردگی ویروسی دارند اشتباه بگیریم و به دلیل عدم درمان صحیح یک بیماری ساده مشکلات زیادی را ایجاد نماید.

 

2.آیا عامل عفونت بیماری خود را می شناسیم

 

تشخیص دقیقی لازم است که بر طبق آن دارو مصرف گردد و تشخیص غلط باعث مصرف دارویی شیمایی می گردد که نه تنها اثری در بهبودی فرد ندارد بلکه مشکلات جدید هم ممکن است ایجاد کند که قبلا وجود نداشته است.

 

3.تشخیص دقیق محل عفونت

 

عامل عفونت ممکن است داخل سلول را درگیر کند یا بیرون سلول، هوازی باشد یا بی هوازی ؛جهت تعیین داروی مناسب بایستی محل فعالیت میکروارگانسیم تعیین گردد.

 

4. داروی مناسب بیماری

 

عدم تکمیل دوره درمان باعث مقاومت نسبت به آن دارو میگردد و این دو مسئله باعث میگردد در مواقعی که بدن با عفونت های سخت مواجه است، آنتی بیوتیک اثر خود را در بدن از دست بدهد و موثر واقع نگردد، پس برای عفونت های ساده نباید از داروهای قوی استفاده کنیم.

 

5.آیا مصرف دارو با شرایط جسمی بدن ما سازگار است؟

 

پاسخ سوال بسیار مهم می باشد ممکن است بیمار فاویسمی (باقلایی) با مصرف آنتی بیوتیک که برایش مضر است باعث مرگ وی گردد، یا یک کودک با مصرف آنتی بیوتیک به سندرمی مبتلا گردد که تا پایان عمر گریبان گیر وی گردد و یا خانم حامله با مصرف آنتی بیوتیک باعث صدمه به جنین خود شود.

 

بنایراین داروی مناسب بایستی با شرایط مناسب بدن سازگاری داشته باشد.


 

 

6. دارو را چطور و چه موقع مصرف نماییم؟

سن، جنس، مقدار عفونت و شدت بیماری عواملی هستند که مستقیما  بر روی مقدار و زمان مصرف دارو تاثیر گذار می باشد. بنابراین پزشک تنها فردی است که می تواند به پرسش های ما در خصوص مصرف دارو پاسخگو باشد و بایستی جهت بهبود سلامتی خود حتما به پزشک معالج مراجعه نماییم و از خود درمانی پرهیز نماییم.

 

مقاومت آنتی بیوتیکی چیست؟

 

پیش از آنکه آنتی بیوتیک ها کشف و تولید شوند باکتری های مضر تهدید کننده حیات انسانها بودند. امروزه هم هر چند بسیاری ازعفونت های باکتریایی توسط آنتی بیوتیک ها درمان می شوند اما باکترها نیز در مقابل آنها از خود دفاع می کنند.

 

وقتی باکتریها زیاد با آنتی بیوتیک ها روبرو شوند در مقابل آنها مقاوم می شوند بعضی آنتی بیوتیک ها که مقاوم شده اند، داروهای دیگر نمی توانند آنها را از بین ببرند، در این صورت باکتری سلامت انسان را به خطر می اندازد.

 

زمانی که آنتی بیوتیک نتواند اثر کند نتیجه این خواهد بود که :

1.بیماری طولانی تر خواهد شد 2. بیماری پیچیده تر می شود 3. مراجعه متعدد به پزشک و بستری شدن را به دنبال خواهد داشت 4. نیاز به داروی گرانتر و سمی تر خواهد بود 5. عفونت های مقاوم ایجاد می شود که گاهی جان فرد را تهدید می کند 6. تمامی افراد جامعه از این موضوع ضربه می خورند .

با مصرف منطقی آنتی بیوتیک ها مراقب سلامت خود و جامعه باشیمتاریخ آخرین بروزرسانی   :  1397-4-3 12:09        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ