شهرستان زرین دشت
با ۵۳۰۰ کیلومتر مربع در جنوب شرقی استان فارس و در بین قسمت چین خورده زاگرس قرار گرفته  و در آ «تاقدیس و ناودیس‌های زیادی دیده می‌شود، حداکثر ارتفاع آن ۱۶۹۰ و حداقل ۱۰۵۰ متر است. متوسط بارندگی سالیانه بر اساس آمار سی ساله ۴/۲۳۲ میلی‌متر می باشد و بیشتر بارندگی آن در آذر ماه تا فروردین ماه وبه طور کلی در دی و بهمن ماه است. درجه حرارت سالیانه ۴۵/۲۲ درجه سانتی گراد و حداکثر درجه حرارت بیش از ۴۵ درجه سانتی گراد می‌باشدحداقل دما در دی ماه ۷/۳ و میزان تبخیر سالانه ۴/۱۲۱ میلیمتر است. قرار گرفتن زرین دشت در گسل‌های زاگرس به عنوان یک منطقه‌ای زلزله خیز محسوب می‌شوداین شهرستان که در اوایل سده ۲۱ میلادی از شهرستان داراب جدا شد شامل دو بخش مرکزی و ایزدخواست و سه شهر حاجی‌آباد (مرکز شهرستان)، شهر دبیران (در فاصلهٔ ۳۲ کیلومتری) و شهرپیر (در فاصلهٔ ۱۶ کیلومتری) است و جمعیت شهرستان حدود شصت و پنج هزار نفر است. مرکز آن شهر حاجی‌آباد است و مردم آن بیشتر به کشاورزی و دامداری و بازرگانی مشغولند.بسیاری از مردم این شهرستان در کشورهای حوضه خلیج فارس مخصوصا امارات متحده عربی مشغول به کارند. بیشترین درختی که در این شهرستان یافت می‌شود به طوری که می‌شود گفت این شهرستان با این درخت آذین بندی شده‌است درخت خرما می‌باشد که در زبان محلی به آن مخ و نخل هم می‌گویند و از پرطرفدارترین درخت‌ها در این شهرستان می‌باشد که این درخت هم به نوبه خود دارای انواع مختلفی می‌باشد اعم از شاهیونی، گنتال، پرکون، پیارم، لشت، خاصیون و ... مهم‌ترین منطقه کشاورزی آن اطراف شهر دبیران و تولیدات عمده آن گندم، ذرت و هندوانه‌است که از این نظر در شهرستان مقام اول را دارد. شهر دبیران جدیدا به راه ارتباطی بین شهرستان‌های داراب-لار-جهرم و زرین دشت در آمده‌است که فاصله شهرستان‌های مزکور به نصف کاهش یافته‌است مردم این شهر ستان بیشتر فارس زبان ولی جمعیتی در حدود دوازده هزار نفر ازمردم شهردبیران عرب زبان وازاعراب خمسه ساکن دراستان فارس هستند همینطور مناطقی مثل دروا و تل ریگی ترک زبان هستند. از رسانه‌های خبری این شهرستان می‌توان به گاهنامه و وب سایت خبری گلبانگ زرین دشت اشاره کرد.فاصله این شهرستان بامرکز استان ۲۵۹ کیلومتراست. از نظر جغرافیای در جنوب شرقی فارس بین شهرستانهای داراب-لار-جهرم-فسا واقع شده‌است. این شهرستان دارای هوای گرم می‌باشد.
زرین دشت علاوه بر شهرهای حاجی‌آباد، شهرپیر، دبیران و زیرآب دارای
۲۱ روستا می‌باشد

وسعت شهرستان:  ۴۶۲۶۰۰هکتار
وسعت جنگلها:۳۲۸هکتار
مرتع: ۹/۳۰۳۰۷۰هکتار
بیابان
:۴/۱۰۳۵۸۴هکتار
زراعت:
۵/۵۴۴۶۰هکتار
تاسیسات شهری و روستایی
:۷/۱۱۵۵هکتار

از مساحت  462600هکتاری 62% مناطق کوهستانی و تپه ماهورو مابقی دشتی و پست می‌باشد این شهرستان در جنوب شرقی استان فارس و 8%خاک استان و 1٪ خاک کشور را شامل می‌شود.

وجه تسمیه:وجه تسمیه این شهرستان به طور مشخص معلوم نیست، ولی در زبان پهلوی «zarin» یا «zarina» به معنای طلا یا سیم وزر است. یعنی که دشت این منطقه از طلا درست شده است. یا به طوری دشت آن حاصلخیز است.

آثار باستانی شهرستان:

1- میل نقاره خانه - واقع در روستای چاه سبز
 2- دریاچه شهر پیر - واقع در دشت ایزدخواست همجوار با شهر شهرپیر
3- قلعه مزایجان - واقع در روستای مزایجان
4- برکه سفید مزایجان - واقع در روستای مزایجان
5- چشمه آب گرد درمو - واقع در روستای مزایجان
6- چشمه آب گرد پلیچو - واقع در روستای مزایجان
7- کوه نمک مزایجان - واقع در روستای مزایجان
8- غار شهید پگاه - واقع در روستای مزایجان
9- آتشگده مزرو - واقع در روستای مزایجان
 10- تل سفیدک - واقع در شهر حاجی آباد
11- قلعه چاه سبز - واقع در روستای چاه سبز


تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1394-5-17 15:09        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ